×
Moudro dne

„Podobně, jako si nestačí knihu jen prolistovat, musíte si přečíst i celý web. Jinak Vám nebude zcela jasné, co daná služba nabízí a chybí Vám potřebné informace ...“ neznámý webový guru.

7 trendů webdesignu

I když máme větší část roku pryč, pojďme se podívat na trendy webdesignu roku 2020, které se čím dál častěji objevují u nově vzniklých či redesignovaných webů.

4 minuty ke čtení upraveno před 2 měsíci

Myslím, že tyto trendy budou platit i v průběhu příštího roku. Samozřejmě to není kompletní výčet, ale spíš výpis těch nejčastějších věcí, které se často objevují v designech jednotlivých stránek. Některé prvky jsou tu už déle ale řek bych, že nyní nabírají na síle.

Super gradienty

Doporučuji
Gradienty neboli přechodové barvy, se v poslední době používají čím dál víc. Mnohdy jde o hodně jemné přechody, mezi odstíny jedné barvy. Používají se jak pro pozadí, tak pro tlačítka a jiné prvky. Přidávají na důležitosti jednotlivých prvků či informací a u nových webu je to vidět hodně často.

Ilustrace

Pěkné oživení
Osobně už mám alergii na čtvercové/obdélníkové obrázky, ale jelikož se s tím nikdo nechce trápit nebo to správce webu ani neumí, tak se na webu používají fotky do čtverce nebo obdélníku. Řada designerů to obchází třeba ilustracemi. Třeba Dropbox registrace, Mailchimp a další. Někteří tvrdí, že v roce 2019, začala spousta firem používat ilustrace v celkové komunikaci dané společnosti.

Nepravidelné tvary

Rozhodně doporučuji
Různé vlnky, šikmé plochy, bublinky a jiné geometrické tvary. Hlavně nic rovně. Slouží většinou k oddělování jednotlivých sekcí, důležitých informací, rozdělení navigace atd. Ale používá se to i na profilové fotografie, náhledy služeb aj. SpotOn je pěkným příkladem.

SpotOn source

Minimalizmus

Doporučuji
Tohle tu je už celkem dlouho a mě asi nejblíž, společně s předchozími dvěma body. Čím méně, tím lépe. Když je vyvážená obsah s grafikou je to úplně super. Ale jak jsou na webu romány, co nikdo nečte, je to úplně o ničem. Už jsem viděl několik pěkných webů, které byli zaplácené obsahem a tím pádem znehodnocené.

Videa

Úplně to nemusím
Videa na vstupní stránce webu vidím čím dál častěji. Video na pozadí, přes celou viditelnou plochu (viewport) prohlížeče nabízí jistě skvělý zážitek. Samozřejmě záleží na samotném videu. Pokud bude video roztřepané a z mobilu, tak to asi nikoho nenadchne. Ale přiznám se, že jsem snad nikdy ty videa nedokoukal do konce. Typické ukázky jsou: 2damcreative.com www.carronandwalsh.com 

Svoboda Williams source

Fully 3D weby

Zábava na webu
U toho trendu se asi zastavíte na delší dobu. Tedy pokud jste hračičky. Internetem proletěl nedávno web jednoho, hodně kreativního vývojáře z Paříže. I jeho realizace, jsou mimo běžně zaběhlé mantinely webových stránek. Můžete se si je projít, ale musíte si tam dojet autíčkem. Na webu Bruno Simona si můžete zahrát třeba kuželky nebo si jen tak jezdit a bourat. Doporučuji použít notebook nebo desktop počítač a dobrý zvuk. Funguje to sice i na mobilu ale nějak to není ono :) Příjemnou zábavu.

Bruno Simon source

Dark mode

Je pěkné to umět
Dárk mód :) Ti, co používají produkty Apple, už si na to asi zvykli. Řada aplikací se předělala do tmavého módu a jejich vzhled se mění podle nastavení systému. Příkladem jsou prohlížeče, WhatsApp, Office atd. Podobně je to i s webovými stránkami, které umožňují podle detekce systému, přepnout barevnou paletu stránky zobrazit v světlém nebo tmavém režimu.

Osobně jsem to kódoval u jednoho mikro webu. Když si s tím chcete vyhrát, je to jako stylovat stránky znovu. Tedy skoro dvojí práce na jednom webíku. Každopádně na tmavý režim už přešlo Youtube, Facebook a další. Takže očekávám, že podobných webů bude přibývat.

Tak to je vše. Snad jste se trochu inspirovali při přípravě nového webu a dočetli to až sem. Nebo ještě jezdíte na webu Bruno Simona?

Mohlo by vás zajímat

Správce souborů pro stránky

Správce souborů pro stránky

Jednoduchý video návod, kde uvidíte nejen, jak jednoduše vložit připravený obrázek do obsahu stránky (ukázka na try.webdilna), ale i ukázku nového file manageru s drag&drop nahráváním obrázků.