Řazení fotogalerie
Web dílna dostala po novém roce několik nových funkcí navíc. Jednou z funkcí je i jednoduché určení pořadí všech fotografií v galerii.
Kde brát fotky? Každý rozumný tvůrce či správce webu nebo sociálních sítí řeší, jaké použít fotky, aby neporušil autorská práva. A taky ví, že fotky z Google nejsou zdarma.
vloženo před 2 týdny 3 minuty ke čteníPokud hledáte ilustrační fotografie pro váš web, na sociální sítě nebo do newsletteru, zde je pár vybraných free fotobank. Včetně jedné fotobanky od umělé intelignece. Webdesign v posledních letech staví na velkých fotografiích. A pokud nemáte hromadu peněz na fotografa nebo na utrácení v placené fotobance, můžete využít nějakou free banku.
Alespoň pro ilustrativní fotky do návrhů webu, článků na sociální sítě či do newsletteru. Dobrá fotka je totiž polovina úspěchu a řekne víc než tisíc slov. Bohužel některé specifické oblasti, jako je zdravotnictví, právo apod. nebo portréty šťastných lidí, ve free bankách moc nenajdete.
unsplash.com
Za ty roky provozu se vyhoupl na přední pozice free fotobanky a nyní už nabízí Unspalsh+, tedy placenou část, kde jsou prémiové fotky. Ale i v části zdarma se dají najít kvalitní fotografie ve vysokém rozlišení.
picjumbo.com
I když je web v angličtině je to fotobanka od Viktora Hanáčka z České republiky. Čtete dobře, dokonce z Jižní Moravy. Fotky jsou moc. Ale I zde se za ty roky objevila placená sekce. Lépe řečeno Premium Collection, kde můžete získat za asi 4000,- doživotní přístup prémiovým fotkám.
pixabay.com
Je služba, který agreguje všechny (většinu) fotobank na jedno místo, takže zde najdete přes 5M+ fotek, ze všech možných fotobank. Na webu se dá filtrovat, vyhledávat, takže zde najdete většinu známých fotografií.
Většina fotobank nabízí i free kód na placenou fotobanku iStock photo. Takže můžete využít slevu v profesionální fotobance. Některé fotobanky nabízí i plugin do Figma, takže máte kvalitní footgrafie k dispozici ihned při návrhu webu, newsletteru či reklam na sociální sítě. Bohužel nikdy nemáte 100% jistotu, že někdo do free fotobanky nenahrál obrázek, které mu nepatří, proto je nejlepší mít ideálně své vlastní fotografie. Případně využít fotky z umělé inteligence.
Další fotobanky:
Lummi. Powered by robots everywhere.
Lummi.ai je fotobanka postavená na obrázcích autorů, kteří využili pro tvorbu fotek, ilustrací a 3D obrázků umělou inteligenci. Ve fotobance najde poměrně hodně fotek, je potřeba se registrovat, pokud chcete více jak jednu fotku zdarma denně. Přesnější popis najdete na mém blogu arnoost.com, kde jsem napsal podrobnější článek o této bance.
Web dílna dostala po novém roce několik nových funkcí navíc. Jednou z funkcí je i jednoduché určení pořadí všech fotografií v galerii.
Začátkem roku jsem provedl řadu aktualizací a úprav redakčního systému webdilna | com. Změny se týkaly především front-end kódu a optimalizace pro Google Lighthouse.
V květnu 2013, tedy před sedmi lety, vznikl v jedné brněnské restauraci nápad na moji webdílnu. Přitom to byla jen vtipná diskuse při obědě.
Přelom roku byl spojený s programováním nových možností webdílny. Mezi hlavní přídavky do e-shopu patří především napojení na fakturačního robota Fakturoid.